WordPress kullanan ünlü markalar hakkında paylaştığımız bilgileri gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Dünyada ve Türkiye’de her geçen WordPress kullanan sitelerin sayısı hızla artmaktadır. 2018 itibari ile dünyada yaklaşık 172 Milyon WordPress alt yapısını kullanan web sitesi var. Bu sayı içerisinde Türkiye‘de kullanılan WordPress web site tasarım sayısıda yavaş yavaş artmaya başladı.

WordPress Kullanan Ünlü Markalar

Ama Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de birçok ünlü firma WordPress alt yapısı kullanmaya başlıyor. Bu makalede WordPress kullanan ünlü markalar ve kurumlardan, sanatçılara kadar büyük web siteleri listeleyeceğiz. Eminim ki bu listede yer alan büyük firmaları görmek sizi şaşırtacaktır.

WordPress’in açık kaynak koda sahip ve sürekli geliştirilen bir sistem olması popüler olmasını sağlayan en büyük etkenlerin başında geliyor. Gerek esnek yapısı ve gerek binlerce tema ve eklentiye sahip olması her geçen WordPress kullanan web site sayısını hızla artırmaktadır. Blog web siteleri ile başlayan haber sektöründen e-ticaret site tasarımı, üniversitelerden sanatçı sitelerine kadar bir çok alanda kullanılıyor. WordPress her geçen gün yeni mecralarda kullanılmaya devam ediyor.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-carleton-university

Carleton Üniversitesi

Kanada’nın başkenti Ottawa’da bulunan Carleton Üniversitesi, 1942’de kurulmuştur ve öğrencilerine yüksek kaliteli bir eğitim sağlama tutkusunu sürekli olarak geliştirmiştir. Uygulamalı öğrenme ve yenilikçi araştırmalara odaklanan Carleton, öğrencilerinin iş dünyasına adım atmaya hazır hissetmesini sağlamaktadır.

Üniversite, son on yıl içinde büyümeye devam etmiştir ve şu anda tüm dünya genelinde 140 ülkeden çeşitli bir uluslararası öğrenci nüfusunu barındırmaktadır.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-cpanel

Cpanel

Cpanel (Control Panel) Linux sunucularda hosting müşterilerinin, webmasterların işlemlerini görsel ve interaktif olarak yapmalarına olanak sağlayan, lisans gerektiren bir web hosting kontrol paneli uygulamasıdır.

Cpanel‘e ilk girdiğinizde birçok resim ve altında yazılar göreceksiniz. Bu resim ve yazılara tıklayrak işlem içeriklerine ulaşabilirsiniz.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-microsoft-turkiye

Microsoft

Microsoft Amerika Birleşik Devletleri içerisinde bulunan Seattle kentinde 1975 yılında kurulmuştur. Kuruluş gayesi “ Her ev ve her masada bir bilgisayardır”. Üniversite öğrencisi 2 kişi tarafından kurulmuş bir dünya devidir.

Kurucuları Bill GATES ve Paul ALLEN dir. Dünyada milyarlarca pc de kulanılan Windows işletim sistemi bu deve aittir. Kolay arayüzü ve ciddi manada bir rakibinin olmaması Windows işletim sistemini bu alanda bir numara yapmıştır. En son çıkardıkları Windows 10 sürümü ile işletim sisteminde ne kadar iyi ve tecrübeli olduklarını kanıtlamışlardır.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-sony

Sony Playstation

Birinci jenerasyon PlayStation, 1994 yılının Ekim ayında Japonya’da piyasaya çıkarıldı ve yoğun bir ilgiyle karşılaşmıştır. Bu yoğun ilginin sebepleri arasında, konsolun en sıkı rakibi Sega Saturn ile arasında önemli bir fiyat farkı olmasının da etkisi büyüktü.

Konsol, Japonya’dan yaklaşık 1 yıl sonra Kuzey Amerika ve Avrupa’da da 299$ civarı bir fiyata piyasaya çıktıktan sonra tüm dünya, PlayStation ismini bir daha unutmamak üzere öğrenmeye başlıyordu.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-flickr

Flickr

Flickr, Yahoo şirketinin fotoğraf paylaşım sitesidir. Şubat 2004’te Ludicorp tarafından geliştirilmiş, ve Mart 2005 yılında Yahoo tarafından 35 milyon dolara satın alınmıştır. Flickr right|170px Flickr bir fotoğraf paylaşım sitesi ve web servisi, çevirim içi toplum platformu, güzel bir web 2.0 uygulaması örneğidir.

İlave olarak web sitesi kullanıcıları tarafından popüler olmaya başlayan kişisel fotoğraf paylaşım platformu olmaya başlamış, servis blogların fotoğraflarını depolamasına açıktır. Buradaki fotoğraflar Creative Commons lisansıyla yayımlanabilir. Flickr markasının sahibi Yahoo`dur.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-domain-tools

Domaintools

Zaman zaman alan adı (domain) bilgileri sorgulama ihtiyacınız söz konusu olabilir. Ancak yaptığım bazı araştırmalara göre; birtakım whois siteleri yapılan aramaları kayıt altına alıyor.

Böylece mantıklı denebilecek alan adlarını kendileri için kayıt edebiliyorlar. Oldukça detaylı whois bilgileri sunan DomainTools; hem kalıcı görünüyor hem de hız konusunda oldukça istikrarlı. Bu bağlamda mevcut domainlerinizin veya almayı plânladığınız alan adlarının whois sorgulamalarını yapmak adına DomainTools’u denemenizi tavsiye edebilirim.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-host-gator

Hostgator

HostGator LLC paylaşımlı, bayi, VPS ve kiralık sunucularda Dünya çapında lider sağlayıcı kurumlardan biridir. Houston, Teksas merkezli olan özel şirket, Florida Atlantic Üniversitesi’ndeki yurt odasında şirketi başlatan Kurucu ve Genel Başkan Brent Oxley tarafından 2002 yılında kurulmuştur.

O günden bu güne HostGator yalnızca üç sunucusu olan küçük bir hosting şirketinden, 12,000 sunucu yöneten, Dünya’ya öncülük eden ve sektörde iyi tanınan bir hosting tedarikçisine dönüşmüştür.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-host-ted

TED

TED ilk olarak 1984 yılında (adını aldığı) Teknoloji, Eğlence ve Tasarım konularını bir araya getirmek amacıyla düzenlenen bir konferans olarak hayata geçirildi. Yıllar içinde kapsamı genişletilerek sürekli daha büyük bir azimle çalışıldı. Şimdi hangi alanda çalışırlarsa çalışsınlar dünyanın en iyi düşünürlerini ve icracılarını bir araya getirmeye çabalıyoruz.

Bütün bilgiler birbirine bağlıdır ve TED, farklı alanlara ait önemli düşünce biçimlerini keşfedip kendi yaşamınıza ve iş hayatınıza uyarlayabileceğiniz bir merkez haline geldi.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-host-bbcamerica

BBC

20 Kasım 1939 tarihinde kurulan Türkçe Servisi 29 dilde yayın yapan BBC Dünya Servisi’nin bir parçası. Bugün Londra’dan yayın yapan BBC Türkçe Servisi, internet sitesi ve sosyal medya hesaplarıyla Türkiye ve dünyanın her yerindeki dinleyici, izleyici ve okuyucularına ulaşıyor.

Dünyada 50’ye yakın merkezde 250 kadar BBC muhabiri kurumun haber toplama ağını oluşturuyor.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-sozcu-gazetesi

Sözcü Gazetesi

Sözcü, 27 Haziran 2007 yılında merkezi İstanbul olmak üzere kurulmuş gazete. Genel yayın yönetmenliğini Metin Yılmaz yapmaktadır. Genellikle hükümeti eleştiren yazılarıyla bilinen gazete, Türkiye’de bilhassa Atatürkçü kimseler tarafından okunmaktadır.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-harward-university

Harvard Universitesi

Harvard Üniversitesi, 1636 yılında Massachusetts – Amerika’da kurulan özel bir araştırma üniversitesidir. Esasen Massachusetts Meclisi tarafından “New College” adıyla kurulan okul, ardından 1639 yılında ilk bağışçısı John Harvard’ın onuruna “Harvard College” ismini almış ve Amerikan tarihinin en eski eğitim kurumu olmuştur.

Başarıları ve zenginliği ile dünya çapında üne sahip üniversitenin 2014 verilerine göre 6500 lisans ve 14500 lisansüstü olmak üzere toplamda 21000 öğrencisi ve 4671 akademik görevlisi bulunmaktadır.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-gittigidiyor

Gitti Gidiyor

2001 yılında kurulan ve 16 yıllık geçmişiyle Türkiye’de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında global e-ticaret devi eBay’in çatısı altına girdikten sonra sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi.

50’den fazla kategoride 15 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk”i kullanır. Yaklaşık her saniyede 1 ürünün satıldığı site, 5 milyon kez indirilen mobil uygulaması ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin %64’ünü mobilden almaktadır.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-pcnet

PC Net

PCnet, Türkiye’nin en köklü teknoloji dergilerinden ve web sitelerinden biridir. 1997 yılından bu güne test, inceleme, makale ve haberlerimizle her ay yüz binlerce kullanıcıya rehberlik eder.

wordpress-kullanan-unlu-markalar-webrazzi

Webrazzi

2006 yılının Ağustos ayında Arda Kutsal tarafından kurulan Webrazzi, internet alanında Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri inceleyerek analiz eden Türkiye’nin lider medya şirketidir. Sektöre yön veren birçok profesyonelin günlük olarak takip ettiği Webrazzi, güncel yeni web girişimlerinden bu alandaki yatırım haberlerine kadar geniş kapsamlı yazı ve analizlere yer vermektedir.

2008 Şubat’ından bu yana Webrazzi; Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama konularında da yelpazesini genişletmiş ve Türkiye’de dijitalin kalbinin attığı yer haline gelmiştir.